четвер, 17 травня 2018 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ



           Всесвітній день вишѝванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. 
     Дата проведення — щороку, в третій четвер травня (будній день). 
    Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.
     В нашій гімназії День вишиванки не просто слова - сьогодні до дверей нашого закладу поспішали святково вдягнені в вишиті синіми, червоними, коричневими, зеленими, блакитними і , навідь, білими нитками сорочки і платтячка, діти!
    Свято відчувалося у всьому! 

    В Києві сьогодні всі, хто був вдягненний в вишиванку, був приємно здивований при заході в метро на станціях "Майдан Незалежності" і "Хрещатик" - їм дарували пам"ятні брошури і пропонували пройти до метро безкоштовно...
       Прикордонники в аеропортах "Бориспіль" і "Жуляни" вцей день були вдягненні в вишиванки! Чим викликали захват, як у закордонних гостей, так і в українців!  А всім маленьким туристам було подароваено набір, який складався з вишиваночки і маленької книжечки про історію виникнення вишиванки.   

 А тепер декілька цікавих фактів
 про нашу вишиванку
     Вишиванка завжди була нашим національним українським символом, нашою гордістю та оберегом, автентичною ознакою. 
     І сьогодні навіть голлівудські зірки одягли на себе частинку України. Серед найновіших та наймодніших трендів – синьо-жовті кольори, квітчані віночки і, звичайно, справжні українські вишиванки! Актори та музиканти одягають вишиванки на свої концерти, виступи. Відомі дизайнери використовують українські орнаменти у своїх колекціях. 
    І це виглядає круто! Адже вишиванка – це не просто одежина, це справжній оберіг. 

    1. Перші вишивки мали релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Ось чому оздоблення вишиваними візерунками робили на рукавах, комірах, подолі сорочки, тобто всюди, де поруч тіло було відкритим. Існували особливі оригінальні вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Обов’язково усім діткам при народженні дарували вишиту сорочечку, аби та оберігала їх від злих духів.

    2. Вишиванка – це один з найдавніших українських атрибутів. В спогадах Геродота згадується, що вишивкою був оздоблений одяг скіфів, які проживали на території України. На Черкащині було знайдено зображення чоловіків, одягнених у щось дуже схоже на український національний костюм. Знахідка датувалась VI ст. нашої ери. Такі ж вишиті сорочки траплялися і в історії трипільців.

    
   3. Особливе значення чоловічої вишиванки – це символ кохання. Одна легенда каже, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Іншим до такого сакрального ритуалу було зась. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

     4. Вишивали завжди лише жінки, чому і несла та вишивка сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність. Давнє казання наших предків говорило: “Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був”. Саме тому дівчата до весілля мали обов’язково вишити своєму нареченому вишиванку.
    5. Одним з найбільших поціновувачів української вишиванки був Іван Франко, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом, носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

   6. Кожен регіон України має свій особливий дизайн вишивки, який відрізняється один від одного технікою та орнаментом.






https://kolizhanka.com.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар